Stypendystka Fundacji Darka Michalczewskiego Równe Szanse wicemistrzynią Europy juniorek!

INFORMACJE NA TEMAT STYPENDYSTKI FUNDACJI RÓWNE SZANSE

Izabela Rozkoszek to niespełna 18-letnia zawodniczka, która od 4 lat trenuje boks w KS Garda Gierałtowice pod okiem trenerów Grzegorza Mikulskiego i Adama Spiechy. W tym roku zdobyła srebrny medal na mistrzostwach Europy juniorek. To jedna z podopiecznych Fundacji Darka Michalczewskiego Równe Szanse.

– Iza jest bardzo zdeterminowana w tym co robi. Wygrywa walki nie tylko umiejętnościami, ale również sercem. Kondycja i siła to także jej bardzo mocne strony. Jest niezwykle poukładaną zawodniczką. Wie po co boksuje i co chce osiągnąć. Widać u niej już profesjonalne podejście do treningów – charakteryzuje zawodniczkę trener Grzegorz Mikulski.

Tegoroczny sukces i zdobycie wicemistrzostwa Europy juniorek pokazuje jak wielki ma potencjał. Perspektywa medalu na mistrzostwach świata to kolejny cel. Iza przechodzi w tym roku do kategorii seniorów, ale na mistrzostwach świata w przyszłym roku będzie boksować jeszcze jako junior z tego względu, że te zawody miały się odbyć w tym roku, ale przez pandemię zostały przełożone.

Iza jest niezwykle zmotywowana. Dla niej Darek Michalczewski jest wzorem do naśladowania, sportowym ideałem. Często podpytuje o jakieś dawne walki Darka – dodaje Mikulski.

W przyszłym roku odbywają się mistrzostwa świata i jeśli tam Iza zdobędzie jakiś medal to będzie można się zastanawiać nad kolejnym krokiem, czy iść w kierunku olimpiady czy zawodowstwa.

KS Garda Gierałtowice. Tu z pasji do pięściarstwa rodzą się sukcesy

Garda Gierałtowice to klub sportowy prowadzący od 10 lat zajęcia bokserskie dla dzieci i młodzieży. Ten rok był dla śląskiego klubu niezwykle udany. Historyczny sukces, jakim było wicemistrzostwo Europy juniorów, zrodził się z pasji i ciężkiej pracy, a wykuwał się przez lata rozwoju i wspierania klubu, również przez Fundację Równe Szanse i Darka Michalczewskiego.

Grzegorz Mikulski, trener Klubu Sportowego Garda Gierałtowice, prowadzi klub razem ze swoim kolegą Adamem Spiechą, który także jest trenerem. W krótkiej rozmowie opowiedział nam jak wyglądała droga do wicemistrzostwa Europy juniorów i jak od niemal 10 lat rozwija klub i kolejne pokolenia pięściarzy współpracując przy tym z Fundacją Darka Michalczewskiego Równe Szanse.

Jak rozpoczęła się współpraca z Dariuszem Michalczewskim i Fundacją Równe Szanse oraz jak wyglądał rozwój klubu w ostatnich latach?

Grzegorz Mikulski: Z Darkiem Michalczewskim znam się od 22 lat. Jesteśmy klubem z małej wioski i gminy, ale chcemy się rozwijać, dlatego zwróciłem się kiedyś do Darka z pytaniem czy nie pomógłby nam. Zaczęło się od pomocy przy zakupie sprzętu. A od około 6 lat współpracujemy bardzo intensywnie z Fundacją Dariusza Michalczewskiego Równe Szanse. Fundacja ufundowała nam ring, a także bardzo dużo sprzętu sportowego niezbędnego do szkolenia dzieci i młodzieży – są to worki, rękawice, manekiny. Jest to dla nas bardzo duże wsparcie. Poza tym Fundacja organizuje nam co roku obozy sportowe dla zawodników w Kazubie, w okolicach Gdańska. W tym roku oczywiście pandemia to uniemożliwiła. Podczas takich 10-dniowych obozów mamy do dyspozycji całą infrastrukturę do rekreacji i treningów. Wielu naszym dzieciom, którzy się wyróżniają talentem i ciężką pracą, Fundacja funduje od 4 lat stypendia. W tym roku jest to w sumie 4 zawodników. Na wsparcie Darka zawsze można było liczyć, raz nawet, podczas udziału w jednym z telewizyjnych teleturniejów, wygraną przekazał właśnie na rozwój naszego klubu. Dzięki takiemu wsparciu możemy się rozwijać i inwestować w klub. Udało nam się zakupić saunę dla zawodników, która pomaga w odnowie biologicznej oraz w przygotowywaniach do zawodów. Jesteśmy klubem non profit, trenerzy nie dostają wynagrodzenia za swoją pracę, więc tylko dzięki takiemu wsparciu możemy funkcjonować.

Współpraca z Darkiem i Fundacją Równe Szanse to nie tylko wsparcie finansowe, ale również mentoring dla zawodników?

Oczywiście. Podczas corocznych obozów sportowych, o których wspominałem, Darek zawsze nas odwiedza i opowiada dzieciom o swojej karierze i o tym jak wyglądała jego droga do sukcesu. Dla mnie Darek jest wielkim autorytetem i przykładem dla naszych podopiecznych.

Ciągły rozwój klubu procentuje. Jakimi sukcesami sportowymi możecie pochwalić się w tym roku?

W tym roku zostaliśmy po raz siódmy drużynowym mistrzem Śląska. To duży sukces, ponieważ od siedmiu lat nikt nie możne nas pokonać, a wielu ostrzy sobie na nas zęby. Na mistrzostwach Polski młodzików zdobyliśmy srebrny medal. Na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, która jest jednocześnie mistrzostwami Polski, pojechały z naszego klubu cztery dziewczyny i jeden chłopak. Zdobyliśmy tam na pięć osób pięć medali – 2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe. Nasze zawodniczki zostały jednocześnie drużynowymi mistrzyniami Polski. Co roku zdobywamy zresztą po 5-6 medali mistrzostw Polski. Największym tegorocznym sukcesem naszego klubu jest wicemistrzostwo Europy juniorek naszej zawodniczki Izy Rozkoszek. W sumie 4 naszych zawodników jest w kadrze narodowej. To Iza Rozkoszek, Milena Mandziej, Damian Hofman, Dawid Zarzeka. Wszyscy oni mają stypendium od Fundacji Darka Michalczewskiego Równe Szanse. Właśnie dzięki wsparciu Fundacji tak dynamicznie możemy się rozwijać.